Земеделието, е секторът, който най-силно зависи от промените в метеорологичните и климатичните условия у нас, които са забележими през последните години. Застраховката на реколтата от земеделски култури, отглеждани от земеделските стопани, представлява възможност за предотвратяване на вреди и загуби в резултат на неблагоприятни природни събития. В тази връзка Министерството на земеделието и храните предвижда да продължи прилагането на държавната “Помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция в сектора “Растениевъдство” до края на 2025 година. След това ще бъде въведена аналогична схема, съгласно Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 година.
Европейската комисия вече е публикувала разработената нотифицирана схема в официалния си регистър. С тази помощ ще се насърчават микро, малки и средни предприятия, както и земеделски стопани, които отглеждат разнообразни селскостопански култури – от зърнени, маслодайни и медицински култури до плодове, зеленчуци и тютюн. Целта е да се подкрепи доброволното застраховане на тези култури срещу неблагоприятни климатични условия, които могат да доведат до значителни загуби.
Държавата ще осигури частично финансиране на застрахователните премии, които земеделските стопани ще заплащат при сключването на застрахователни полици за съответния сезон. Подкрепата ще бъде предоставяна в зависимост от типа на отглежданите култури, като максималните суми за помощ са определени до 420 лв./ха за овощни, зеленчукови, етерично-маслени и медицински култури, и тютюн, до 1260 лв./ха за оранжерийни култури и до 54 лв./ха за зърнени и маслодайни култури.Изпълнението на схемата ще започне след утвърждаване на указанията за прилагане и на ресурса за 2024 г. от Управителния съвет на Държавния фонд „Земеделие“.